ОНКОЛОГІЯ, мастопатія, вузли щитовидки, гінекологічні проблеми – слова ємні, важливі, ігнорувати які не рекомендується за жодних умов.

Відразу хочу обмовитися. Ми не займаємось лікуванням онкологічних захворювань.

Але як і в роботі будь-якого лікувального закладу, трапляються ситуації, які називаються в медицині "слуайні знахідки". Як усі ми знаємо, особливо часто такі "знахідки" зустрічаються саме в онкології (робили гастроскопію при підозрі на гастрит, виявили рак шлунка і т.д.). В інтересах спільної справи ми вирішили поділитися своїми спостереженнями та висловитись з цього питання.

Здавалося б, яке ставлення до проблеми може мати мануальна терапія (МТ)?

Наразі спробуємо розібратися.

За словами основоположника остеопатії, американського доктора Стілла: «захворювання виникає через порушення кровопостачання органу. Налагодьте повноцінне кровопостачання до органу та орган одужає».

Ми могли б байдуже ставитися до таких заяв, якби не було абсолютно достовірно відомо, що доктор Стіл виліковував остеопатично (вид мануальної терапії) навіть хворих на дизентерію, а в день до нього зверталося до 400 пацієнтів!!!!!

Що ж відбувається під час проведення грамотно розрахованої та правильно дозованої МТ:

1. Внаслідок проведення мануальної терапії (МТ) центральна нервова система та периферична починають працювати як єдине ціле. Це створює можливість доставки в ЦНС об'єктивної інформації про процеси, що відбуваються в організмі. Виникає реакція ЦНС у відповідь на виявлені відхилення від нормальних параметрів роботи організму.

2. Відновлення нервово-рефлекторних зв'язків між головним мозком та виконуючими органами та системами, після проведення мануальної терапії (МТ), дозволяє мозку отримати достовірну та неспотворену інформацію про проблеми в організмі. Інформація, яка через «перерву» сигналу від органу до ЦНС, не доходила до головного мозку – нарешті туди доходить.

3. Проводячи стимуляцію (фізично, під час процедури МТ) центрів управління в спинному мозку, що мають відображення та прямий зв'язок з головним мозком, лікар ззовні сприяє отриманню окремої інформації в ЦНС, яка може бути розцінена так: «окремо зверніть увагу на наявну проблему даному сегменті спинного мозку».

4. Головний мозок визначає всі параметри роботи організму, і якщо хочете, «перезавантажує» роботу тих систем, в яких помилки, що накопичилися, заважають нормальній роботі «програми здоров'я».

5. Внесені зміни до робочих параметрів роботи організму, наближають їх максимально до значень, закладених «від природи».

Ось на цьому етапі ми повинні зупинитися і розглянути детальніше, як поводиться «програма здоров'я», що зовні включилася:

1. Включно «програма здоров'я» виявляє відхилення від «лекала» і починає усунення цих відхилень. Це і є знамените, всім відоме «загострення», про яке знає кожен лікар народної медицини. І що більше «відхилення», то потужніше загострення. Хто з нас не дивувався щасливому обличчю гомеопата, який примовляє: «у мене жінка з полінозом третій день заливається соплями…». Саме тому після проведення МТ загострюються гастрити, йдуть каміння тощо. І в цей момент іноді трапляється те, що ми називаємо поліорганною реакцією.

2. Поліорганна реакція - це стан перезбудження всіх або більшості систем організму, що виникає в організмі пацієнта, що виявляється відчуттям загострення захворювань, яких насправді при обстеженні у даної людини не діагностуються. Це ознака глобальності ураження систем організму та занедбаності патологічного процесу.

Наприклад: пацієнтка 67 років звертається зі скаргами на кульгавість і біль у лівій нозі, періодичний головний біль, робочий тиск 160/110 мм.рт.ст., періодичні кризи до 200/160 мм.рт.ст.. Інших скарг не пред'являє. При огляді незначна гепатомегалія, біль ліворуч від остистих відростків L3, L4, двосторонній біль із боку С1-С2, С6, С7. На рентгенограмах хребта описується диспозиція C1-C2, C6-C7, L3, L4. Після проведення репозиції С1-С2 відзначається реакція у вигляді нудоти, слабкості, відчуття страху протягом 5-7 хвилин. У зв'язку з атиповістю перебігу мануальну терапію припинено. Контроль АТ – 120/80 мм.рт.ст. Самопочуття через 15 хвилин за словами пацієнта «відмінне». Протягом доби починає розвиватися поліорганна реакція. Пацієнтка скаржиться, що поряд з полегшенням головного болю, покращенням ходіння, з'явилися відчуття гіперчутливості по ходу хребта, «кручення» в руках та ногах, відчуття кожного органу в черевній порожнині. У ліжку "місця собі не знаходить", але після засинання спить міцно. Спрямована для обстеження. Результат - виявлено онкозахворювання IVст. Випадок цей непоодинокий. На жаль, дуже багато людей приділяють своєму здоров'ю мало уваги, і вжити дієвих заходів у запущених випадках складно, а іноді й неможливо. Все залежить від ступеня декомпенсації чи зношеності систем організму внаслідок патологічного процесу. Тішить одне – за останні 3 роки ми лише у п'яти випадках стикалися з такими реакціями.

3. А що ж із загостренням без поліорганної реакції? Про що свідчить? Про те, що включилися механізми саморегуляції, і за бажання хворого будь-яку хворобу перемогти можна (з Божою допомогою). Зокрема до розділу онкології приєднані такі, що не зовсім стосуються порушення іннервації та кровопостачання органів як мастопатія, «вузли» щитовидної залози, кісти та утворення малого тазу у жінок, гіперплазія простати у чоловіків. Крім того, є ряд захворювань таких як геморой, варикозне розширення вен нижніх кінцівок і багато іншого, що має в основі свого виникнення все ту ж причину. Всі ці захворювання виникають як наслідок порушення кровопостачання та іннервації органів, і патогномоничне (лікування причини) їх лікування не просто можливе, а й досить нескладне.

Розглянемо все на прикладі знаменитої мастопатії (беремо її разом із «вузлами» щитовидної залози, тому що причина одна й та сама). Управління плечовим поясом та органами нижньої частини шиї здійснюється групою сегментів спинного мозку, що знаходяться на рівні С6-Th2. Внаслідок утиску зміщеним хребцем одного або декількох корінців, що відходять від одного, або декількох сегментів спинного мозку, виникає больовий синдром різного ступеня вираженості (залежить від ступеня усунення та сили утиску) і спазм судин, що кровопостачають (або лімфопостачальних!!!) щитовидну та грудну ( молочну) залози у жінки. Найчастіше такий стан супроводжується онімінням та болями в руках (т.к. руки іннервуються звідти ж). Порушені кровообіг та іннервація щитовидної залози призводять до неправильної її роботи, порушуючи регуляційні механізми «гіпофіз-щитовидка-виконуючі гормонозалежні органи». Відбувається переривання нормальної іннервації органу та «розрив» у цьому гормональному ланцюзі, що веде до порушення всього гормонального фону в організмі (звідси й порушення в аналізах крові на рівень гормонів. А ми давай лікувати гормональними таблетками, ще більше розбалансуючи). На цьому фоні порушені кровообіг та іннервація молочної залози ініціюють спазм лімфосудин цієї самої залози, що призводить до порушення вільного дренування лімфосудин і, внаслідок перешкоди відтоку лімфи у велику лімфатичну протоку, варикозне їх розширення.

Ці - то розширені варикозні лімфосуди і приймаються за «кісти». Таким чином лікування полягає в усуненні причини даного спазму, що перешкоджає скидання лімфи у велику лімфатичну протоку, і розмір т.зв. "Кіст" різко зменшується. Природно, що лікування може бути одномоментним при багаторічному існуванні проблеми, але полегшення настає вже під час першого сеансу МТ. А у молодих жінок іноді достатньо 2-3 сеансів для повної нормалізації та відновлення функції молочної залози. Ось вам і кістозна мастопатія. Такий самий механізм утворення «вузлів» у щитовидній залозі. Саме цим і визначається настільки яскрава, показова і проста процедура лікування як самої мастопатії, так і щитовидної залози, і те, що називається «ефект на столі».

Приклад: Пацієнтка С. 40 років. Спостерігається ендокринологом 12 років щодо «вузлів» щитовидної залози. Отримує профілактичне лікування. У всіх 22 наданих висновках УЗД щитовидної залози – наявність дифузно розташованих у тканинах щитовидної залози гіперехогенних вузликів розміром від 1,5 до 3 мм у діаметрі. Пред'являє скарги на тяжкість у нижніх відділах шиї, оніміння рук, головний біль, біль при натисканні на груди, хворобливі mensis. На рентгенограмі шийно-грудного відділів хребта – диспозиція С1-2, С5-С6-С7 з ротацією вліво, зміни на кшталт остеохондрозу в обл. Th2-3. Проведено 6 сеансів мануальної корекції шийно-грудного відділів хребта з інтервалом 1 місяць між ними. На контрольному УЗД щитовидної залози в інтервалі 6,5 місяців від попереднього даних за наявність вузлів щитовидної залози немає. Клінічно відзначається відсутність скарг на тяжкість у нижніх відділах шиї, оніміння рук, головний біль, біль при натисканні на груди. Mensis безболісні.

Пацієнтка С. 46 років. Спостерігається мамолог 15 років з приводу мастопатії грудної залози. З дитинства страждає на гіперплазію щитовидної залози. Отримує профілактичне лікування – мастодинон. У всіх 16 наданих висновках УЗД молочної залози – наявність дифузно розташованих фіброзно-кістозних утворень розміром від 2,0 до 5 мм, зрідка візуалізуються утворення до 7,0 мм у діаметрі. Пред'являє скарги на наявність «горбика» у «холці», постійну тяжкість у нижніх відділах шиї, оніміння рук, головний біль, біль при натисканні на груди, болючі mensis, болі в ногах та попереку. На рентгенограмі шийно-грудного та поперекового відділів хребта – диспозиція С6-С7, Th2-3, Th6-7, ретроспондилолістез L3, L4, їх ротація вліво, ретропозиція крижів. Проведена локально - сегментарна корекція хребта за методикою Стаценко В.П. з репозицією дистопованих хребців Через «неорганізованість» пацієнта корекція була проведена 4 рази за 6 місяців (що є відхиленням від схеми лікування). На контрольному УЗД молочної залози в інтервалі 6 місяців від попереднього дослідження – відзначаються одиничні вузли у тканині молочної залози, розмір «вузликів» не перевищує 2,0 мм. Клінічно відзначається відсутність скарг на наявність «горбика» у «холці», постійний тягар у нижніх відділах шиї, оніміння рук. Головний біль припинився, при натисканні на груди біль відсутній, mensis безболісний, болі в ногах і попереку припинилися.

Щоб проілюструвати, наскільки важливе значення для розвитку захворювань має правильне анатомічне положення хребців, особливо шийного та верхньогрудного відділів хребта, наведу приклад із практики. Протягом останнього року ми всім без винятку жінкам, які мають ретропозицію 2-3 грудних хребців (самі пацієнти називають це «горб на загривку») запитували: «Чи оглядав вас гінеколог, і які захворювання виявлено?». З 19 жінок 17 відповіли, що у них проведено операції у малому тазі, у 4-х з них було проведено повну екстирпацію внутрішніх статевих органів. Усі пацієнтки зазначали, що «горб» з'явився приблизно за 3 роки до операції. 2 жінки паралельно з проведенням мануальної корекції хребта були направлені нами для обстеження гінекологом. В обох виявлено гінекологічну патологію.

Завершуючи ілюстрацію даного розділу, хочу навести ще один, як на мене, дуже вагомий аргумент для збереження вашого здоров'я. Мій батько, Таран Іван Григорович, к.м.н., доцент кафедри патологічної анатомії ДМІ, який пропрацював 45 років на кафедрі та ще 10 років у відділенні патоморфології 16-ї міськлікарні м. Дніпропетровська, за родом своєї діяльності вів наукову та практичну роботу з онкології. Якось на лекції для студентів 3-го курсу він сказав: «зазначено, що жінки, які народжують дітей з інтервалом 3-4 роки, мають мінімальний ризик розвитку раку молочної залози. А жінки, які повноцінно вигодовують дітей грудьми, практично позбавлені ризику розвитку в майбутньому раку матки».

PS: онкологія - проблема вкрай важка, складна, що вимагає від лікаря величезної кількості знань та досвіду. Найчастіше сказати пацієнтові: «не оперуйся» значно важче, ніж провести найважчу операцію. І іноді, як не парадоксально це звучить, такий підхід дарує людині додаткові місяці та роки життя. А ще потрібно точно знати в якому обсязі, і до якої межі цю операцію можна собі дозволити зробити!