Артроз, у тому числі артроз колінного суглоба – це дегенеративно-дистрофічне зміна поверхні суглобового хряща, пов'язане з порушенням (зменшенням) кровообігу. Виникнення артрозу найчастіше супроводжується хронічним переохолодженням чи травмою. У міру посилення «шорсткості» поверхні гіалінового хряща з'являється біль, органічне рухливість і поступово кінцівка втрачає рухливість. З огляду на те, що фармакологічні препарати не можуть впливати на причини артрозу, лікування в умовах лікарень ніколи не призводить до одужання. За статистикою практично кожен третій житель планети страждає на артроз, і це число не зменшується.


Причини артрозу

• Руйнування суглоба внаслідок ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ!! Навіть якщо ви одного разу сильно переохолодилися, і не відігріли тіло, кінцівки, ваші суглоби отримують холодову травму, яку можна виправити лише гарячою водою. Тому що вода у 30 разів ефективніше передає тепло.

• Травми - що призводять до порушення конгруенції суглоба, підвивиху та вивиху суглоба. Лікування - повернення суглобів в анатомічно правильне положення, простими словами вправлення.

• Гормональні порушення (клімакс, ендокринні захворювання).

• Уроджені дефекти опорно-рухової системи.

• Хірургічні операції на колінному суглобі, уколи в суглоб особливо гіалуроновою кислотою, призводять до опіку кислотою «гладкої» поверхні суглоба, що призводить до його руйнування.

• Одноманітна фізична праця з підвищеним навантаженням на колінні суглоби.

• Надмірна маса тіла.

• Аутоімунні захворювання.

Симптоми хвороби

Артроз, у тому числі колінного суглоба, розвивається повільно, протікає в хронічній формі. На ранніх стадіях хвороба не завдає болю: людина відчуває лише дискомфорт, скутість у нижній кінцівці. Поступово рухові обмеження посилюються. Без адекватного лікування коліно помітно деформується. Для прискорення розвитку артрозу достатньо введення в суглоб лише одного уколу гормонів чи кислот. Після цього перебіг артрозу значно прискорюється. Двигуни порушуються настільки, що людині складно ходити, сідати, вставати. Деформуючий артроз прогресує до інвалідизації хворого. Щоб зберегти суглоб, необхідно звертатися до кваліфікованого лікаря травматолога або мануального терапевта з появою перших симптомів патології. І вже лише усунувши диспозицію звертатися до фізичного реабілітолога для лікування причин спазму судин.

За ступенем тяжкості розрізняють три ступені артрозу колінного суглоба:

• 1 ступінь. Клінічні прояви хвороби виражені слабко. Більшість пацієнтів не звертають уваги на симптоми та продовжують вести звичний спосіб життя. При артрозі 1-го ступеня людина може відчувати дискомфорт у коліні після тривалого перебування на ногах, інтенсивної ходьби, фізичних навантажень. На рентгенівському знімку помітно звуження суглобової щілини, видно незначні нерівності поверхні, схожі на ушкодження наждачкою. Якщо артроз випадково виявляють у першій стадії, наприклад під час диспансеризації, його розвиток вдається значно сповільнити і навіть зупинити.

• 2 ступінь. Біль при артрозі колінного суглоба стає інтенсивним, його складно ігнорувати. Особливо сильно нога турбує рано-вранці або ввечері. Вдень у стані спокою зберігається біль, що ниє. Дегенеративні процеси в суглобі відбиваються на ході: людина починає накульгувати. Під час руху в коліні чути хрускіт. Артроз 2 ступеня може ускладнюватися «суглобовою мишею» - це стан, при якому синовіальну порожнину потрапляє частка кістки або зруйнованого хряща. Стороннє тіло стає причиною сильного болю, який заважає руху кінцівки. Під час огляду очевидна деформація коліна. Можливе приєднання запалення, набряклість. На рентгені видно сужену суглобову щілину і грубі нерівності на поверхні гіалінового хряща, потовщення кістки.

• 3 ступінь. Тяжка форма захворювання, яка розвивається за відсутності лікування. Артроз 3-го ступеня є причиною стійкої інвалідності. Біль у коліні дуже сильний, рухливість обмежена, людина не може самостійно ходити, кожен крок болісний. Нога деформується і починає сильно хрумтіти. На рентгенограмі лікар визначає дистрофію хрящової тканини, остеофіти на поверхні хряща, розростання сполучної тканини.

Діагностика артрозу

Для обстеження пацієнта використовують фізикальні, лабораторні, інструментальні методи діагностики:

- Аналіз крові загальний, біохімічний, імунологічний.

• Аналіз синовіальної рідини.

• !!!!Рентгенографія двох Суглобів на одну плівку!!

• УЗД колінного суглоба як додатковий метод дослідження!

• КТ чи МРТ за показаннями, є лише Додатковим методом дослідження, без правильної рентгенограми немає сенсу!

План обстеження завжди індивідуальний залежить від стану пацієнта.

Лікування артрозу колінного суглоба

Терапія включає комплекс процедур. Медикаментозне лікування є симптоматичним і лише полегшує страждання.

Хоча прибираючи симптоми, а не причину, існує ризик мати додаткові захворювання, пов'язані з токсичним ефектом від їх застосування. Рекомендації щодо зміни способу життя та підтримки свого стану дасть можливість не дати прогресувати захворювання, а то й вилікувати його. Важливо лікувати артроз самостійно. Часто пацієнти на перших етапах хвороби користуються знеболюючими мазями та звертаються до лікаря, коли суглоб вже зруйнований, забуваючи, що травму необхідно усувати фізично! Чим раніше розпочато лікування, тим воно ефективніше.

Медикаментозне лікування

Лікар призначає препарати для зняття запалення, набряку, зменшення болю, активізації обмінних процесів і регенерації тканин. Ліки підбирають індивідуально.

Можливий прийом наступних засобів:

• Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗЗ) у формі таблеток, мазей, ін'єкцій. Кошти добре знімають біль, набряк, покращують самопочуття хворого. Є токсичними для печінки!

• Глюкокортикостероїди у вигляді уколів безпосередньо в колінний суглоб. Ін'єкції показані при тяжкому перебігу хвороби, коли кінцівка практично знерухомлена. Викликають посилення артрозу та якнайшвидшу заміну суглоба на штучний!

• Знеболювальні блокади. Допомагають впоратися із симптомами та полегшити перебіг хвороби, для більш комфортного лікування.

• Хондропротектори. Препарати сприяють відновленню хрящової тканини та уповільнюють руйнування суглоба. Ефект доведено в експериментах, однак у реальній клінічній практиці доведеним не є.

Консервативне лікування:

Ударно-хвильова терапія. Метод неінвазивний, сприяє зняттю сольових відкладень, покращенню трофіки сполучної тканини. При щадному застосуванні може використовуватися в 1 ступені артрозу. У 2 і 3 стадії може значно прискорювати артроз за рахунок мікротравми ударною хвилею.

Фізіотерапія покращує циркуляцію крові, сприятливо впливає на еластичність зв'язок.

Плазмоліфтинг (PRP-терапія)

Суглоб роблять ін'єкцію власної плазми пацієнта, збагаченої тромбоцитами. Курс плазмоліфтингу прискорює регенерацію тканин.

Фонофорез

Метод поєднує вплив ультразвуку та лікувальних мазей. Кошти для фізіотерапії, як правило, мають складний склад і готуються в аптеці за рецептом. Ультразвук підвищує проникаючу здатність діючої речовини.

Масаж

Процедура протипоказана у стадії загострення артрозу. Коли запалення знято, больовий синдром зменшений, можна розпочинати курс масажу. Лімфодренажна методика допомагає запобігти скупченню синовіальної рідини. Масаж також покращує кровообіг у коліні, знімає спазм м'язів. Найбільш ефективним є проведення процедури після виконання спеціальних вправ при артрозі колінного суглоба.

Прийняття ванн

Теплові процедури є основним фізіологічним способом лікування. Можна провести курс будинку за призначенням лікаря чи в рамках санаторно-курортного лікування. Головним є тепло, яке вода передає в 30 разів ефективніше за будь-який інший фізичний агент. При артрозі можуть також використовуватися радонові, скипидарні, сірководневі ванни. Процедури сприятливо впливають не тільки на колінні, але і на кульшові, гомілковостопні суглоби.

Гірудотерапія

Медичних п'явок розміщують довкола деформованого суглоба. Ефект п'явок перевищує всі відомі види фармакотерапії.