Як правильно реагувати на фразу:

"У вашої дитини пупкова грижа, терміново потрібна операція!"

По-перше - Спокійно!

Справді, пупкова грижа є найпоширенішою грижею.

Немає такого операційного дня, щоб хоча б 1-2 дитини не лягали на стіл із цим діагнозом.

Будемо об'єктивними. З моменту виходу Наказу МОЗ України №152 від 04.04.2005р. стан змінився, у дітей до 1 року життя виявлення пупкових гриж явно має тенденцію до зниження. Але поки що частота їх висока.

Причину такої частоти наша наука не хоче зрозуміти вже багато – багато років. Навіть дивно. У Китаї це рідкісне явище, у Канаді також, а в нас "завал". Не можу бути категоричним, але деякі дослідники вказують, що кількість пупкових гриж менша у країнах, де розвинена система "домашніх пологів" (Канада наприклад, де переважна більшість жінок спостерігаються і народжують у приватних кабінетах, максимум 1 кварталі від будинку).

Глобальна різниця лише наступного:

1 - ніяких стимульованих достроково пологів (пуповина не готова до закінчення функції, і не втратила ще тонус м'язових оболонок судин, а тому спадає із затримкою і не "склеюється");

2 - ніякого перетину пуповини до закінчення її перистальтики (не "пульсова" хвиля, що не зупинилася, "розсуває" початківець спадатися пупковий канатик, не даючи стінкам "склеїтися").

У нас у країні цієї проблеми немає, тож обговоримо її наслідки (вже наявний діагноз) та що робити.

Спочатку подивимося очима Американської медицини:

- "пупкова грижа загрозу втрати життя не несе, але може нести загрозу втрати якості життя".

Точніше дати визначення важко. Тобто, ніякої терміновості в лікуванні немає (за винятком гриж великих розмірів, де є ризик утиску кишечника, що виходить в грижовий мішок. Рідкісне явище, як правило консультується в пологовому будинку).

У чому є загроза якості життя?

Коли сальник, що виходить в отвір і "затискається" пупковим кільцем, з часом приростає до стінок грижового мішка (зазвичай після 7 років), грижу виявити стає неможливо, а фіксований сальник при навантаженнях, бігу, стрибках викликає біль у животі. Куди ми йдемо за болю в животі? До гастроентеролога. І тут починається щось незрозуміле. Лежить дитина на обстеженні – живіт не болить, виписався додому – знову ті самі симптоми. І так до діагнозів типу хронічний.

Постійне лежання в лікарні, незрозумілі болі у животі, забирання дитини з уроків тощо. хіба не втрата якості життя?

До цього додаємо, що Радянська медицина статистично встановила: пупкова грижа до 3-х років, без будь-якого лікування, має здатність проходити в 80% випадків, а до 1 року правильні вправи в області пупка (не плутати з широко поширеним у педіатрів масажем і вправами передньої черевної стінки, після яких грижа, як правило, стає більше) ще більше підвищують цей показник.

 Таким чином приходимо до елементарних висновків:

1 – до 3-х років оперативне лікування пупкової грижі недоцільно (інакше виходить давайте прооперуємо, поки сама не пройшла).

2 - після 7-ми років лікування стає найчастіше запізнілим, і дитина на всю "оздоровлюється" в гастоентерологіях.

3 - якщо в 3 роки пупкова грижа є, її, поспішаючи, спокійно, з 3-х до 7-ми років потрібно прооперувати і забути. Раз і назавжди.

Тим більше, що Дніпропетровська школа дитячих хірургів (в яке відділення міста ви не звернулися) робить цю операцію косметично, а в лікарні ви проводите не більше 1 доби).