Що таке крипторхізм і що при цьому робити?

Не користуючись суворо науковим визначенням, що таке крипторхізм можна сказати так:

неопущення одного або двох яєчок (у хлопчиків) у мошонку.

Ще внутрішньоутробно, у плода, яєчка перебувають і розвиваються, до певного віку, у черевній порожнині. Незадовго до пологів яєчка входять у пахвинний канал, витягаючи у себе як оболонку очеревину (ніби загортаючись їй), і опускаючись по пахвинному каналу проходять у мошонку. Іноді, по до кінця незрозумілій науці причині (є і вірусна теорія, і гормональна, і теорія дисембріогенезу і ще багато теорій, але до кінця крапка не поставлена), яєчко стикається з перешкодою для свого просування. Складність у цьому, що рівні, у яких зупиняється яєчко різні. У найскладніших випадках яєчко так і залишається в черевній порожнині. Найчастіше - лише на рівні середньої чи верхньої частини пахового каналу. Зрідка (як подарунок для хірурга) - біля входу в мошонку.

 Відомо одне - без операції при крипторхізм не обійтися!

Як же так? Сусідка розповідала, що її дитина мала крипторхізм, вона їздила до хорошого лікаря, той спостерігав дитину до 10 років, а в 11 яєчка опустилися в мошонку? НЕПРАВДА! Це був не крипторхізм, а "мігруюче яєчко".

В чому різниця? Та в тому, що при мігруючому яєчку дитина зовсім не хвора. Часто, на тлі неврологічного гіпертонусу, у дитини виникає “підвищений кремастерний рефлекс”. Кожному чоловікові відомо, що на пляжі, заходячи в прохолодну воду, яєчка піднімаються для зігрівання догори. Те саме, але за допомогою більш напруженої роботи нервової системи, відбувається і у дитини. М'яз піднімає яєчко, через спазму, не може відпустити яєчко на його природне місце в мошонку. З віком, нервова система дозріває (або дитина лікується у невролога) і тонус м'язу, що нормалізується, повертає яєчко в мошонку.

При крипторхізм ж перешкода для опущення яєчка настільки жорстке, що ні про яке самостійне опущення яєчка не йдеться. Будь-хто, хто бачив в операційній з яким зусиллям залізним інструментом проходить канал для опущення яєчка в мошонку розуміє - самостійно яєчко таке зробити не зможе!

Потрібно зазначити, що в деяких випадках при призначенні гормонотерапії в ранньому віці (місяці життя) зрідка вдається стимулювати процес опущення яєчка. Але правилом це не є. Знову ж таки "гормонотерапія" термін не з розряду "нешкідливих".

 Чому стільки пояснень?

Та тому, що якщо ви "купитеся" на ці оповідання при справжньому крипторхізм, наслідки можуть бути жахливими!

Якщо дані літератури загалом і результати Дисертації на звання кандидата медичних наук Ігоря Олександровича Македонського перекласти простою і зрозумілою мовою виглядає приблизно так:

1 - операція при крипторхізм має проводитися настільки рано, наскільки це дозволяє стан дитини. У середньому оптимальним віком слід вважати вік від 1,5 до 3 років, але за інших умов пізніше 7 років.;

2 – у дітей, непрооперованих до 7 років, високий ризик виникнення найнеприємнішої форми безпліддя – аутоімунної (яка нічим не лікується).

3 - при "високих" формах крипторхізму високий ризик виникнення найбільш злоякісної з відомих форм раку.

 І найголовніше!

 Вчасно проведена операція при крипторхізм веде до ПОВНОГО одужання дитини.

З усіма "наслідками, що випливають"!