Фактично пахвинна грижа і водянка оболонок яєчка одне й те саме. Відмінність полягає в діаметрі отвору грижових воріт. Якщо дірочка в змозі пропустити в пахвинний канал (або мошонку) сальник або кишку - це грижа, якщо дірочка настільки мала, що може пропустити в необлітеровану оболонку яєчка тільки рідину з черевної порожнини, це водянка (якщо, після потрапляння рідини, оболонки таки "склеилися" ", Виходить кіста насіннєвого канатика).

Ще внутрішньоутробно, у плода, яєчка перебувають і розвиваються, до певного віку, у черевній порожнині. Незадовго до пологів яєчка входять у пахвинний канал, витягаючи у себе як оболонку очеревину (ніби загортаючись їй) і, опускаючись по пахвинному каналу, проходять у мошонку. В нормі, після закінчення процесу опущення яєчка, очеревина "облипає" елементи насіннєвого канатика і яєчко набуває ще однієї оболонки. Але іноді, з незрозумілої до кінця причини, витягнута кишеня з очеревини не приклеюється до елементів насіннєвого канатика, і між оболонкою яєчка і самим яєчком утворюється просвіт. Ось у цей просвіт і прямує, залежно від його розмірів або сальник, або рідина.

У дівчат процес проходить аналогічно. У пахвинний канал випинається очеревина, з тією відмінністю, що яєчка нікуди не опускаються, тому водянки оболонок практично не зустрічається, зате у дівчаток нерідко в грижовий мішок виходить не тільки сальник, а й маточна труба. А це аргумент серйозний.

 Що ж робити?

Ну, головне не робити зайвого. Ми з вами знаємо, що дитину небажано оперувати до 3-х років і бажано прооперувати до 7 років. Іноді зустрічаються рекомендації лікарів масажувати паховий канал і видавлювати рідину в черевну порожнину у маленьких дітей (до 1 року) з надією на самостійне закриття грижі або водянки. У жодному разі цього не робіть! Максимум, що можна робити, щоб "дотягнути" до сприятливого віку це м'якими рухами вправляти грижу, якщо її виходження призводить до занепокоєння дитини. Цьому може навчити будь-який студент, який пройшов кафедру дитячої хірургії, за 5 хвилин. Тиснути ж на грижу і водянку не можна за жодних умов, т.к. постійна травматизація елементів насіннєвого канатика може призводити до рубцевих змін у тканинах самого насіннєвого канатика, а у дівчаток і того гірше - до спайків та рубців у матковій трубі.

 Лікування:

До 3-х років - спостереження.

З 3-х до 7-ми років – планове оперативне лікування.

 Після операції – жити щасливо, забувши про грижу.