Дитячий церебральний параліч (ДЦП), гіпоксичне ураження ЦНС у новонароджених, синдром підвищеної нервової збудливості, синдром рухових розладів, післяпологовий плексит новонародженого, атрофія зорового нерва та ін - всі ці страшні діагнози відрізняються лише різним ступенем тяжкості травми шийного відділу хребет.

Як все виходить?

Цей розділ медицини найпростіший у розумінні причин цих захворювань.

1. «Кесарів розтин» та родова травма синоніми!

Це твердження на лекції доцента ДМІ к.м.н. акушера – гінеколога Пирлі Леоніда Івановича у 1989 році викликало здивування студентів, і він детально розтлумачив весь процес пологів:

При звичайних пологах дитина переміщається до зовнішніх родових шляхів уздовж хребетного стовпа та крижів матері без серйозних перегинів, по прямій. При «кесаревому перерізі» у передній черевній стінці матері проводиться розріз, і плід витягується з утроби матері під кутом 90⁰ до осі руху. Звичайно неможливо не завдати дитині травми, якщо кожен відділ хребта перегинається під таким кутом. Тому за радянських часів та показань для проведення «кесаревого розтину» було два: загроза життю матері чи загроза життю плоду!

2. Стимульовані пологи! Усім відома ситуація, як у пологовому будинку матері проводять «стимуляцію» родової діяльності, т.к. нібито у матері слабка родова діяльність. Потім розкривається плодовий міхур, т.к. нібито внаслідок слабкої родової діяльності води не відійшли… А може, жінка просто ще не виносила вагітність? А може, їй ще не час народжувати? А може, «ми порахували, у неї вже 41 тиждень вагітності» просто помилилися з розрахунками? Чому лікарі так чинять, ми розглядати не будемо, і без цього є про що поговорити. Ми поговоримо про те, чим закінчується така «нешкідлива» процедура, як стимуляція родової діяльності. Як ви почуваєтеся, якщо на офіційному прийомі вам терміново знадобилося в туалет, а вийти ви не можете? Приблизно так само почувається організм жінки, який збирався народити у п'ятницю о 8.00 ранку, а змусили це зробити у четвер о 21.00. СТРЕС! Під дією стимулюючих гормонів різко, без плавного збільшення дози, під контролем механізмів саморегуляції в організмі матері матка починає найпотужніші скорочення та виштовхує плід до зовнішніх родових шляхів. А зовнішні родові шляхи про це попередньо не сповіщені! Вони в стані, що спався, про що говорить навіть плодовий міхур, що навіть не порвався, і не відійшли води. І далі відбувається біда. Матка виштовхує дитину назовні, дитина впирається в недокінця родові шляхи, і нескінченні сутички «змочують» шию плода. З неймовірним зусиллям протискаючись назовні головочка малюка розсовує неготові до пологів кістки таза мами, роздавлює слизову та м'язову тканину материнських зовнішніх родових ходів (ось вам і «внутрішні шви», про які жінки розповідають як про щось природне, ніби це нормально, т.к. к. і в подружок так само було). І все-таки народжується. Слава Богу!

3. Обвиття плода пуповиною. Під час кінцевого етапу процесу пологів, часто, перевертаючись в утробі матері, плід намотує на себе від 1 до 3-х витків пуповини, і найчастіше на шию. Саме собою це явище звичайне, але небезпека таки існує. За певних умов, натягнувшись, пуповина є «важелем» або упором, на якому, при необережному згинальному русі шиї плода, можливе зміщення хребця (згадайте, як ви намагаєтеся розділити варену курячу шийку? Ви просто підставляєте палець з одного боку і згинаєте всю конструкцію цьому упорі).

Як анатомічно виглядає все, що пояснено у попередньому абзаці? З глибокою вдячністю та повагою хочу згадати своїх вчителів на кафедрі анатомії ДМІ. Плеяда видатних викладачів, які подали анатомію як найвище мистецтво. Вів наш десяток помічник Андрес Родрігес Вара Компільо Лопес. Лекції читали професори Сергій Євгенович Стебельський та Вадим Данилович Маковецький. Уявіть, що кожна лекція, кожна її пропозиція супроводжувалася рухом кольорової крейди по дошці, і наприкінці лекції кольорова картина живого людського тіла, з судинами та нервами, м'язами та кістками скелета витиралася черговим студентом, щоб на її місці, на наступній лекції знову виникло художнє. добуток іншої частини людського тіла. Кланяюся в ноги в Богу спочившим нашим викладачам.

Спробуємо розібратися, як кровопостачається (і іннервується) наша голова. Враховуючи, що ми не анатоми, не поринаємо в точні назви кожної гілки нерва та судини. Малюємо принципову схему, без точного маркування деталей, що її створюють.

1. Голова відокремлена від тіла шиєю, через яку проходять:

А) спинний мозок, що з'єднує головний мозок з рештою тіла, і передає всі команди з управління організмом від голови до кожного органу (і звичайно від органу до голови).

Б) артерії та вени, кровопостачальні органи голови (мова, очі, м'язи тощо), і безпосередньо головний мозок. Кров доставляється до голови від серця, якого вона повертається через мале коло кровообігу.

В) фізичний каркас все це утримує, що складається з кісток хребта і м'язово-зв'язувального апарату, що всю цю конструкцію фіксує та з'єднує.

2. Живлення лицьової частини голови, оболонок мозку і колатерально деяких структур самого мозку здійснюється знаменитою сонною артерією (Arteria carotis communis), гілки якої живлять язик і пазухи носа, періорбітальні простори ока (якщо не брати до уваги очну артерію та нерв, що є черепномозковими) , шкіру і м'язи голови, гратчасту кістку та слуховий (з вестибулярним) апарат.

А як же спинний та головний мозок?

3. А це дуже цікаво. Загалом живлення всіх елементів головного та спинного мозку здійснюється хребетною артерією (Arteria VERTEBRAL), одна з гілок якої, на рівні 6-го – 7-го шийних хребців, через отвори у бічній зв'язці хребта проникає у спинномозковий канал та кровопостачає шийну частину спинного мозку . Інша гілка цієї артерії, слідуючи далі по шиї, поділяється на 2 гілки в області 2-го шийного хребця, огинає його, і на рівні 1-го шийного хребця (атланта), через такі ж отвори у зв'язці хребта входить у основу мозку, і впадає в кільцеподібну артерію основи мозку (Arteria BAZILAR). Ось так і кровопостачається головний мозок! А тепер уявіть, що цей хребець змістився і перетиснув артерію чи вену, що подає кров до мозку! Артерія і вена перестають подавати достатньо крові до мозку, і ті відділи, які недоотримують харчування, перестають працювати повноцінно (а при тривалому недоотриманні харчування - атрофуватися). Чи потрібно розповідати звідки у людей старшої вікової групи інсульт? Потрібно розповідати звідки у новонароджених діагнози, написані у змісті цієї статті? Потрібно пояснювати, чому тільки мануальна корекція шиї може врятувати?

Лікування:

Репозиція зміщених шийних хребців, відновлення правильного анатомічного їх стояння в мінімальні терміни після травми, отриманої дитиною (оптимально прямо в пологовому будинку після закінчення процесу пологів). Тобто. головне - усунення причин, що викликають порушення кровообігу головного та спинного мозку.

Чому ж все-таки ліками лікують симптоми, не усуваючи причини?

Найважчим у реалізації виявляється забезпечення патогномонічного лікування (лікування причини захворювання, а не симптомів) вищезгаданої патології через об'єктивні та суб'єктивні причини і чому в Україні ці причини впливають на здоров'я дітей повсюдно, а в усьому світі спорадично (періодично виникаючи)?

1. В Україні мануальна терапія з початку 1990-х років не є лікарською спеціальністю.

2. Після розгрому народної медицини на початку 1990-х років до сьогодні мануальною корекцією хребта, особливо шийного відділу, володіють одиниці лікарів та кілька десятків народних цілителів в Україні. Не те що в пологового будинку нема кого на ставки брати, взагалі знайти мануальщика, який береться за корекцію шиї "вдень з вогнем" не знайти.

3. Чудові лікарі діагности - дитячі неврологи, чудова сучасна діагностична техніка і лікарська симптоматична терапія, на жаль, не можуть поміняти просторове положення зміщеного хребця, і налагодити повноцінне кровопостачання через перетиснуті фізично або звужені спазматичному нервом. артерії та вени.

4. Нова епоха в дитячій неврології, що почалася після видання наукових праць Найбільшого вченого розуму сучасності професора Ратнера Олександра Юрійовича, була сприйнята всім цивілізованим світом. Повністю перероблено структуру надання допомоги дітям із травмами шийного відділу хребта та спинного мозку у пологових будинках Англії, Німеччини, Італії, Франції, США, Канади, Мексики, Китаю, Країн Південно-Східної Азії, Росії, Білорусі. У пологових будинках більшості цих країн у штаті клінік та пологових будинків знаходяться лікарі хіропракти (мануальні терапевти). В Україні читаємо п.1 цієї статті.

5. Системою охорони здоров'я розвинених країн курація та лікування даної патології починається вже у пологовому будинку. Адже цілком зрозуміло, що порушене внаслідок травми шийного відділу хребта кровообіг мозку веде до фізичного відмирання та атрофії тканини мозку. Цим і обумовлюється відмінний лікувальний ефект від мануальної терапії у перші кілька діб або навіть тижнів після народження (навіть після найтяжчих пологів); гарний та задовільний ефект при зверненні дітей у перші місяці життя; і, що різною мірою покращує якість життя, але не призводить до повного одужання результат лікування при зверненні дітей у роки життя (і чим старша дитина, тим менш виражений лікувальний ефект в результаті лікування).

ВИСНОВКИ:

1. Лікування дитини, яка отримала травму шийного відділу хребта під час пологів потрібно починати якомога раніше, в ідеалі відразу після пологів.

2. Без мануальної корекції хребта лікування стає симптоматичним і не призводить до повного одужання.

3. Симптоматична терапія полегшує страждання дитини, при легких ушкодженнях хребта часто може призводити до стійкої ремісії на тривалий період, але до відновлення нормальної роботи ЦНС, як правило, не призводить.

4. Пологи повинні бути (переважно) природні, вчасно, і народжувати потрібно коли настав час, а не коли Вам зручно (протягом 24 років незмінна вимога ВООЗ-Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я, до держави Україна: - "організувати природні, фізіологічні" пологи у жінок"))).