Травматичні та стоматологічні фактори розвитку головного болю.

Згідно визначення науки фізіологія, хвороби – це порушення кровообігу, що приводять до порушення функцій. Як ми знаємо, найбільший вплив на порушення тканевого кровообігу має больовий та холодовий спазми. За науковими даними, як холодовий так і больовий спазм судин призводить до зменшення кровообігу до 15% кожен!!! Зрозуміло, що поєднання цих двох фізичних факторів призводить до значного зменшення кровообігу аж до 30%, що обумовлює виникнення патології лицьвої частини голови.

Якщо з механізмом холодового ураження ситуація зрозуміла, то що являється причиною фізичної спазматичної болі та функціональних розладів у гілках «курячої лапки» донедавна було загадкою.

У 2019 році Американська Стоматологічна асоціація ( ADA) провела дослідження, якими встановила, що зміщення зубного прикусу на 0,15 мм призводить до клінічного проявлення « синдрому тріцевого нерву» та інших функціональних порушень лицьової поверхні голови, за рахунок зміщення елементів щелепних суглобів, що порушують анатомічне розташування нервів та судин.

Таким чином при зменшенні прикусу і «просіданні» передніх зубів, суглобові поверхні нижньої щелепи, через блок корінних зубів, мігрують назад, порушуючи функцію судинно-нервового пучка уха та вістибулярного апарату.

Якщо перекласти на звичайну просту мову, - це звучить так : при корекції прикусу у ортодонта, видаленні або спиленні зубів, може з’явитися біль лицьової частини голови. Або ви незручно спали, переохололися, мали травму, і у вас з’явилась диспозиція хребців шийного відділу, що призводить так само к проблемам зі слуховим, зоровим, ЛОР апаратом.

На основі власних даних отриманих від пацієнтів, що проходили лікування в кліниці « Мурзілка», була мета дослідження, підтвердити або спростувати дані отримані з наукових джерел, щодо причин, які призводять до виникнення лицьового болю та пов’язаних з нею патологічних станів.

При порушення функціонування 1,2,3 го черепних нервів та іх судиних пучків, вас можуть турбувати :


  • Мігрені

  • Нежить

  • Гайморит

  • Порушення Зору

  • Хруст чи «клацання» щелепою


Сучасний стан знань про біль у лицьовій частині голови має необмежені теоретичні обгрунтування, але дуже обмежений у практичному застосуванні, у медичній практиці.

Частина проблем криється у зменшенні обсягу надання допомоги патогенними методами лікування.

Україна єдина держава Євразії, де на протязі 35 років спеціальнисть « мануальна терапія» не належить до лікарських спеціальностей. А спеціальність стоматологія, настільки відокремлена від загальноі медичної допомоги, що її вплив на лікування лицьового болю, майже відсутній.

З курсу кліничної анатомії відомо, що кровопостачання усіх елементів голови здійснюється через гілки хребетної та загальної сонної артерії. Проходячи вздовж шиї, ці артерії ( у трійці з нервом і веною) віддають гілки, з яких найбільшу діагностичну та лікувальну цінність для лицьової болі, має так звана « куряча лапка». Анатоми іменують цим терміном розходження п’яти нервово судинних гілок у області суглобів.

Перші три гілки ( 1-3 мозкові нерви) вкривають за ходом трійцевого нерву передню лицьову поверхню: лобну чстину ( мігрень), око ( розлади зору) та ніс (гайморит тощо). Нижня гілка трійцевого нерву має подовження аж до зубної частини верхньої та нижньої щелепи, що клінічно проявляється як стоматологічні захворювання, пародонтоз, та зубний біль.

Важливою є п’ята гілка, що відходить від основного вузла трійцевого нерва та направляється у сторону вуха та вестибулярного аппарату.

Враховуючі всі вищеперераховані факти ,ми провели аналіз даних на прикладі пацієнтів, що зверталися до кліники «Мурзілка» за останні 2 роки.

Було відібрано анкети 29 пацієнтів у віці від 9 років до 76 років життя, які в тому числі скаржилися на головний біль та патологію лицевої частини голови.

Крім того враховувалися скарги на дискомфорт або порушення рухомості у шийному відділі хребта.

Ознаки ассиметрії щелепи вважали :


  • Асиметрію губ

  • Асиметрію щелепи щодо загального положення черепу ( зміщення кута щелепи в одну чи іншу сторону).

  • Зміщення отвору між 1ми передніми зубами нижньої щелепи відносно отвору між 1ми зубами верхньої щелепи.

  • Загально видиме зміщення прикусу.


Таким чином дослідження підтвердило сучасну концепцію формування орофаціальної болі через фізичні причини.

Такими причинами є тримірна диспозиція прикусу зубів, що супроводжуються міграцією щелепи та порушення функціонування судино-нервових пучків гілок трійцевого нерву.

Це може бути як наслідком неадекватного стоматологічного забезпечення, так і внаслідок прямої фізичної або холодової травми, що призводить до зміни положення щелепи, та таким чином позначається на фізичному розташуванні щелепних суглобових поверхонь.

Задіяна у патологічному процесі нервово-судинна гілка визначає клінічні прояви патологічних станів та місце їх прояву. Також підтверджено суттєвий вплив на розвиток лицьового болю фізичної диспозиції хребців у шийному відділі хребта. Комплексне лікування пацієнтів з орофаціальним болем виявило повне полегшення симптому болю у всіх без виключення пацієнтів. Однак коли причиною орофаціального болю було визначено як « стоматологічного генезу» повне одужання наступало виключно після ортодонтичної корекції прикусу.

У всіх випадках головного болю, обумовленного диспозицією шийних хребців виявлено використання пацієнтами синтетичних нефізиологічних пружнячих подушок, ( маркетингові назви «синтапонові» «ортопедичні» «меморі» «латексна» та інші види паралонів.)

Зміна подушки на натуральну пухо-пір’єву або ватяну призводить до дуже швидкої реабілітації та відновленню м’язів шиї.

Хочу звернути вашу увагу також, на те, що ще за Радянських часів, було встановлено що не можна втручатися в анатомічну будову тіла дитина, до кінця пубертатного періоду. Таким чином, я звертаю увагу батьків, до популяризації змінення прикусу у дітей, та підлітків, вставляючи дітям «пластинки» «брекети» тощо, до випадіння всіх молочних зубів, та встановлення анатомічного, закладеного генетичного прикусу зубів.


Ця стаття - результат докладу на Міжнародній стоматологічній конференції осінню 2021року.